skip to Main Content

Walkerseja toimii tällä hetkellä 8 paikkakunnalla, minkä lisäksi neljä Wautoa liikkuu vaihtuvilla paikkakunnilla ja Walkers-bussi pääkaupunkiseudulla.

Walkersien taustayhteisönä toimii kunta, seurakunta tai järjestö, joka on solminut yhteistoimintasopimuksen Aseman Lapset ry:n kanssa. Toiminta täydentää paikallista nuorisotyötä.

Walkersien toiminta perustuu turvallisten vapaaehtoisten aikuisten nuorille antamaan aikaansa. Toiminnan tavoitteena on mahdollistaa aikuisten ja nuorten hyväksyvä ja turvallinen kohtaaminen sekä edistää nuorten itsenäistymistä ja kasvamista vastuullisiksi aikuisiksi. Ammattilaisten rinnalla toimivat koulutetut vapaaehtoistyöntekijät tuovat mukanaan inhimillistä arkista kohtaamispintaa nuorten vapaa-aikaan.

Tulevat vapaaehtoiskoulutukset näet täältä.

Alla Walkersien paikalliset vastuuhenkilöt sekä yhteystiedot.


WALKERS SUOMI

Valtakunnallinen Walkers-toimintavastaava Minna Lahtela
p. 040 777 8683, minna.lahtela@asemanlapset.fi

Vapaaehtoistyön koordinaattori (Helsinki ja koko Suomi) Inka Talvitie
p. 050 444 5465, inka.talvitie@asemanlapset.fi


WALKERS EURAJOKI
Eurajoen kunta

Eurajoki
Osoite: Kaharin nuoriso- ja kulttuuritalo, Weenertie 2, 27100 Eurajoki
Luvia
Osoite: Vanha kirjasto, vapaa-aikatoimen alakerta, Luvian Kirkkotie 23, 29100 Luvia

Yhteyshenkilöt:
Pia Johansson, 044 312 4273, pia.johansson@eurajoki.fi
Pirita Laivanen, 044 312 4265, pirita.laivanen@eurajoki.fi

Eurajoen nuorisotoimi Facebookissa


WALKERS HELSINKI
Aseman Lapset ry

Osoite: Walkers-talo, Simonkatu 1–3, 00100 Helsinki (vanhan linja-autoaseman Forumin puoleinen pääty, käynti Narinkkatorin puolelta)

Yhteyshenkilö:
Mauri Mujunen, 040 522 6747, mauri.mujunen@asemanlapset.fi

Walkers Helsinki Facebookissa


WALKERS KAJAANI
Kajaanin kaupunki

Osoite: Nuorten palvelupaikka Nuppa, Asemakatu 2, 87100 Kajaani

Yhteyshenkilö:
Reima Korhonen, 044 710 0371, reima.korhonen@kajaani.fi

Kajaanin kaupungin nuorisotyö Facebookissa


WALKERS KAUHAJOKI
Kauhajoen kaupunki & Kauhajoen seurakunta

Osoite: Topeeka 40 (sisäänkäynti Knuuttilantien puolelta), 61800 Kauhajoki

Yhteyshenkilöt:
Päivi Ojala, 040 591 1281, paivi.ojala@kauhajoki.fi
Sauli Pihlajakangas, 050 358 4415, sauli.pihlajakangas@evl.fi

Walkers Kauhajoki Facebookissa


WALKERS KOTKA
Kotkan kaupungin nuorisopalvelut

Osoite: Kirkkokatu 22, 48100 Kotka

Yhteyshenkilö:
Mikko Kiri, 040 838 4869, mikko.kiri@kotka.fi

Walkers Kotka Facebookissa


WALKERS KUUSAMO
Kuusamon kaupungin nuorisopalvelut

Osoite: Nuortentalo Winssi, Kitkantie 30, 93600 Kuusamo

Yhteyshenkilö:
Sari Tyynelä, 0400 671 344, sari.tyynela@kuusamo.fi

Kuusamon nuorisopalvelut Facebookissa


WALKERS OULU
Oulun Diakonissalaitoksen säätiö

Osoite: Isokatu 47, 90100 Oulu

Yhteyshenkilö:
Perttu Kemppainen, 050 312 8267, perttu.kemppainen@odl.fi

Walkers Oulu Facebookissa


WALKERS SIUNTIO
Siuntion kunta

Osoite: Asematie 2, 02580 Siuntio

Yhteyshenkilöt:
Toimintavastaavat, 0443861277, walkers@siuntio.fi

Walkers Siuntio Facebookissa


WALKERS-BUSSI
Aseman Lapset ry

Yhteyshenkilö:
Mika Rouvinen, 050 471 3999, mika.rouvinen@asemanlapset.fi

Walkers-bussi Facebookissa
Instagram: walkers_bussi


WALKERS-AUTOT
Aseman Lapset ry

Yhteyshenkilöt:
Minna Lahtela, 040 777 8683, minna.lahtela@asemanlapset.fi
Niilo Karjalainen, 040 575 9364, niilo.karjalainen@asemanlapset.fi

Wauto Facebookissa

Back To Top